confessions

admin

24. nesil Admin - - Admin -
admin admin

  1. toplam entry 342
  2. takipçi 0
  3. puan 12199

24 saatlik ph monitörizasyonu

admin

24 saatlik pH monitörizasyonu, bir kişinin mide asiditesini ve pH seviyesini 24 saat boyunca sürekli olarak ölçmek için kullanılan bir tıbbi test yöntemidir. Bu test genellikle gastroenteroloji alanında kullanılır ve özellikle mide asidi ile ilişkili rahatsızlıkları teşhis etmek için yapılır.

Bu test sırasında, bir ince tüp (prob) nazogastrik yoluyla burun yoluyla veya bir endoskopi işlemi sırasında yemek borusunun içine yerleştirilir. Bu prob, mide içindeki pH seviyesini ölçer ve bir kayıt cihazına verileri gönderir. Bu süre zarfında, kişi günlük aktivitelerine devam eder ve yemek yer, içer ve uyurken cihaz veri toplamaya devam eder.

Test sonunda, elde edilen veriler analiz edilir ve mide asiditesi ve pH seviyeleri hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), mide ülseri, Barrett özofagusu gibi sindirim sistemi bozukluklarının teşhisinde ve tedavisinde yardımcı olabilir.
ex sözlük kuralları

admin
1. ex sözlük 18 yaşını doldurmuş bütün internet kullanıcılarının katılımına açık, kişilerin deneyim, bilgi, düşünce ve duygularını belli başlıklar altında ifade ettikleri bir internet topluluğudur.

2. ex sözlük, belirlenen esaslar doğrultusunda topluluk üyelerinin demokratik katılımı prensibiyle yönetilir. bu metinde yer almayan hiçbir kural ex sözlük moderasyonu için esas oluşturamaz, hiçbir moderasyon üyesi yetkilerini keyfi kullanamaz ve bu metinde belirtilmeyen hiçbir hata için üyelere yaptırım uygulanamaz.

3. ex sözlük içerisinde yayınlanan içeriklere "entry" adı verilir. entryler başlıklar altında organize olmuş, altında bulunduğu başlığı açıklayan, örnekleyen, tek başlarına anlam ifade etmesi zorunluluğu olan, aynı başlıktaki kendi entrysi dışındaki başka entrylere fiziksel referans içermeyen bağımsız gönderilerdir.

entry ve başlıklar aşağıda belirtilen hususlara uygun olmalıdır;

* başlığın ilk entrysi başlığı tanımlayacak nitelikte olup, genel anlam taşımalıdır.
* entry içeriği başlıkla uyumlu olup, tanım, tanım devamı, örneklendirme formatında devam etmelidir.
* entry soru olarak açlmış başlığa cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry kendinden önceki entrylere cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry bir başka yazarı refere etmeyecek nitelikte olmalıdır.
* entry daha önce yazılmış olmamalıdır.
* entry bir başka kaynaktan kopyalandığı takdirde alıntı olduğu belirtilmelidir.
* entry tck uyarınca suç kapsamına girecek nitelikte olmamalıdır.
* entry bir kurum ya da şahısa hakaret içermemelidir.
* entry bkz seçeneği kullanılarak diyalog niteliği taşımamalıdır.

* başlık kişisel durum içerecek nitelikte olmayıp, genel anlam taşıyacak şekilde açılmalıdır.
* herhangi bir kuruma ya da şahsa hakaret içerecek nitelik taşımamalıdır.
* tck uyarınca suç unsuru taşıyacak nitelikte olmamalıdır.
* başlık duyuru niteliği taşımamalı, duyurular için belirlenmiş alan kullanılmalıdır.
* başlık herhangi bir yazarı, başlığı, kurum ve şahısı hedef içermeyecek nitelikte olmalıdır.
* başlık kendi başına genel anlam ifade edip, entry ile tamamlanacak nitelik taşımamalıdır.


4. ex sözlük üyeliği 18 yaşını doldurmuş tüm internet kullanıcılarına açıktır. üyelik kişiye özeldir ve başkasına devredilemez. ex sözlük üyelerinden bu metinle belirlenmiş topluluğun kurallarına ve diğer topluluk üyelerine saygılı olması, topluluğun düzeni için gereken özeni göstermesi beklenir. her yeni üye "çaylak" seviyesinde bazı site özellikleri kısıtlı olarak sözlüğü kullanmaya başlar. yazarlığı onaylandığı an bu kısıtlamalar kaldırılır; entry girmek, başlık açmak, mesajlaşmak vb. yetkileri elde eder.

5. her gerçek kişinin yalnızca tek bir üyeliği olması beklenir. birden fazla üyeliği olan kullanıcıların tüm üyelikleri sonlandırılabilir.

6. ex sözlük format ve kurallarına uygunluk taşımayan entryler silinir. entrysi silinen yazar, silinen her bir entry için ancak bir defaya mahsus olmak üzere canlandırma talebinde bulunabilir. canlandırma talebi için söz konusu entrynin yazarca formata uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. canlandırma talebinden sonra moderasyon tarafından incelenen entry hala formata aykırılık taşıdığı takdirde geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.

7. entrylerin yazarları tarafından düzenlenmesinin istisnaları mevcuttur. atatürk'e hakaret halinde yazarın hesabı başka hiçbir sebep gösterilmeksizin süresiz olarak kaptatılacaktır. bunun dışında kalan istisnalarda yazara hiçbir uyarı yapılmaksızın ilgili entry silinir ve yazarın ilk hatası ise yazar bir hafta süreyle çaylak yapılır. daha önce çaylak olmuş yazar yine bu istisna hallerinden birinde hataya düşerse hesabı süresiz olarak kapatılır. istisna haller ise şunlardır:
- cinsel taciz ve cinsel saldırı,
- kişilik haklarına saldırı,
- tehdit,
- bir kişiye, kuruma, topluluğa, ırka, devlete, bayrağa veya dine hakaret,
- terör örgütü propagandası (pkk, dhkp-c, ışid, fetö, el kaide gibi),
- özel mesaj ifşası (bunun tek istisnası, haksız ithama uğramaktır. ancak bunun için haksız ithama uğrayan yazarın moderasyon ile iletişime geçerek özel mesaj ifşası için izin alması gerekmektedir.),
- telif hakları ihlali,
- türk ceza kanunlarında suç sayılan diğer haller,
- pornografik içerik taşıyan görsel, video ve linkler.

8. diğer sözlüklerden farklı olarak ex sözlük'te her yazar kendisine özel başlık açabilir. ancak bunun için yazarın geçerli bir sebebinin olması (bir hikaye yazmak gibi), başlığın sözlük formatına uygun olması ve bu yazarın bu isteğinin moderasyon onayından geçmiş olması gerekmektedir. her yazarın kendisine özel başlık açma sayısı üç başlıkla sınırlandırılmıştır. üç başlıktan fazlası açılamayacağı için, yazar, dilediği takdirde yine moderasyon ekibi ile iletişime geçerek daha önce kendisine özel yazdığı başlıklardan birini sildirerek kendisine yer açabilir. bu başlıklara diğer yazarların da entry girme hakkı mevcut olacaktır. yazarların sadece bu başlıkta flood yapma hakkı bulunmaktadır.

9. flood yapmak, diğer bir deyişle aynı başlık altında veya birden fazla başlık altında birbirini tekrarlayan, anlamsız entryler yazmak her sözlükte olduğu gibi ex sözlük'te de yasaktır. müzik, edebiyat ve formata uygun görsel paylaşımları bu kapsamda tutulmamakla birlikte bu tarz paylaşımlar da günlük beş entry ile sınırlandırılmaktadır.

10. ex sözlük kurallarına birden fazla ve yeterli sayıda kez aykırı davranan üyeler açıkça ilan edilecek kriterlere göre otomatik olarak çaylaklık konumuna geri getirilebilirler. bu durumdaki üyeler çaylaklık tarihinden sonra en az 10 entry yazdıkları durumda hesapları tekrar gözden geçirilerek yazar konumuna geri getirilebilirler.

11. duyurular bölümü yasalara aykırı olabilecek durumlar ve arabirimin kötüye kullanılmasını denetlemek amacıyla denetime tabi tutulacaktır.

12. bir yazarın entrylerine aynı yazar tarafından gün içerisinde süreklilik gösterecek şekilde birden fazla eksi oy verilmesi, yazarın seri eksilendiği anlamına gelmektedir. bu durum seri eksileyen yazarın oy verme ve yorum yapma yetkisinin elinden alınmasına sebep olur. böyle bir durumda şikayet üzerine seri eksi oy verdiği tespit edilen yazar fakir yazar statüsüne alınır. yazarın, ilk seri eksi oy tespitinde 3 gün, ikinci seri eksi oy tespitinde 1 hafta, üçüncü seri eksi oy tespitinde ise 1 aylığına statüsü fakir yazar'a alınır. dördüncü tespitte ise tüm yazarlık süresi boyunca fakir yazar statüsünde kalır.

aleyna bektaş

admin
Samsun'da bir hastanede tıbbi sekreter olarak görev yapan 20 yaşındaki Aleyna Bektaş, yaşadığı evde ölü bulundu. Bektaş'ın yanında ilaç kutuları bulunurken, intihar ihtimali üzerinde duruluyor.

influenza aşısı

admin
ortomiksovirüs ailesine ait virüslerin neden olduğu grip hastalığına karşı önlem alınmak adına uygulanan bir aşıdır. Bu aşı, virüste bulunan partikülleri kullanarak vücudun antikor üreterek virüse yanıt vermesini sağlar. Böylelikle vücut enfeksiyona karşı hazır hale gelir.

ajdar anık kimdir

admin
Ajdar Anık, gerçek adıyla Mehmet Anık, 10 Şubat 1973 tarihinde Mardin'de doğdu. Türk şarkıcı ve besteci olan Ajdar, 2000 yılında sanat hayatına adım attı. 2003 yılında Popstar Türkiye yarışmasının seçmelerine katılarak ün kazandı. Kendisine “The World Hyper Star” lakabı takılan Ajdar, çeşitli televizyon programlarına katılmıştır. Ajdar'ın en bilinen şarkıları arasında “Çikita Muz”, “Nane Şekeri”, “Çatla Patla”, “Tuğba Tuğba”, “Kon Kon”, “Sıfır Beden”, “Gülün Aşkı”, “Aşk Bu Mu?”, “Aşk Olsun”, “90 60 90”, “Neler Neler”, “Parmak Parmak” ve “Şahdamar” yer alır

reflü nedir

admin
Reflü, mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Reflü hastalığı, ağıza kadar gelen acı tat ve yiyecek hissi ile kendini göstermektedir. Atipik reflü ise yemek borusunun iç tarafında gelişen ödem sonrasında boğazda bir yumru hissine neden olabilir. Yine aynı şekilde iritasyon sonrası meydana gelen spazma bağlı olarak göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Özellikle göğüs ağrısı sebebiyle kalp hastalıklarıyla da karıştırılabilir. Bunun dışında ses kısıklığı, kuru öksürük, ağrılı yutkunma veya yutma güçlüğü ya da hıçkırık gibi şikayetlere de neden olabilir. Reflü hastalığı tipik ve atipik semptomlar olmak üzere 2 başlık altında incelenebilir. En sık karşılaşılan tipik reflü belirtileri arasında; midede yanma, ekşime, ağızda acı bir tat hissedilmesi, göğüste ağrı veya yediklerinin ağıza gelmesidir. Atipik reflü bulguları ise genellikle kulak burun boğaz hastalıklarıyla karıştırılmaktadır. En sık görülen atipik reflü belirtileri ise; sinüzit, kuru öksürük, ağız kokusu, seste kısılma veya diş çürümesi gibi bulgulardır. Reflü hastalığı genellikle göğüs ağrısına neden olduğu için kalp veya göğüs hastalıklarıyla sıklıkla karıştırılmaktadır. Reflü birçok hastalığa da neden olabilmektedir. Örneğin kronik farenjitin en sık nedenlerinden biri reflü hastalığıdır. Aynı şekilde midedeki sıvıların yukarı çıkarak soluk borusuna kaçması ve akciğerlere karışması halinde uzun vadede reflü, akciğer hastalıkları veya astıma da neden olabilir. Reflü hastalığının tanısı için öncelikle hasta şikayetleri göz önüne alınır. Fakat bazı hastalarda herhangi bir şikayet veya belirti gözlemlenemeyebilir. Genellikle reflü tanısı için yapılacak ilk tanı gastroskopidir. Gastroskopi ile mide kapağı incelenir, mide fıtığı olup olmadığına ve yemek borusundaki hasar durumu incelenir. Hekim gerek görmesi halinden mideden doku örnekleri alabilir. Gastroskopi dışında reflü de kullanılan bir diğer tanı yöntemi de pHmetredir. pHmetre yemek borusuna kaçan asit miktarını ölçmek için kullanılır. Bunların dışında bir de manometre işlemi de reflünün teşhisinde kullanılan işlemlerden biridir. Manometre işlemi yemek borusunda reflüye yol açabilecek başka bir sorun olup olmadığını incelemek için kullanılır. Reflü tedavisi genellikle yaşam tarzının değiştirilmesiyle başlar. Örneğin yemek yedikten sonra uzanmamak, az ve sık yemek yemek, gazlı ve alkollü içeceklerden uzak durmak gerekir. Yine hekim tarafından önerilecek asit giderici, yemek borusu ve midenin düzenli çalışmasını sağlayacak ilaçların da düzgün kullanılması gereklidir. Reflü hastalığı, yaşam tarzı değişiklikleriyle veya reflü ilaçlarıyla düzelemeyecek

boş zamanlarınızı değerlendirmek için birkaç hobi önerisi

admin
Boş zamanlarınızı değerlendirmek için birkaç hobi önerim var. İşte sınırlı boş zamanınızda takip edebileceğiniz hobilerin bir listesi:

Yemek yapmak: Yemek yapmak, yeni tarifler denemek ve lezzetli yemekler hazırlamak için harika bir hobidir. İnternet üzerinden birçok tarif bulabilirsiniz. Ayrıca, yemek yapmak stresi azaltabilir ve yaratıcılığı artırabilir.

Dans etmek: Dans etmek, hem eğlenceli hem de sağlıklı bir hobidir. Dans etmek, kalp sağlığınızı geliştirebilir, stresi azaltabilir ve enerjinizi artırabilir. Ayrıca, dans etmek sosyal bir aktivitedir ve yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabilir.

Yürüyüş yapmak: Yürüyüş yapmak, doğayla iç içe olmanın harika bir yoludur. Yürüyüş yapmak, stresi azaltabilir, zihni açabilir ve fiziksel sağlığı iyileştirebilir. Ayrıca, yürüyüş yapmak ücretsizdir ve herhangi bir özel ekipman gerektirmez.

Boyama yapmak: Boyama yapmak, stresi azaltmanın harika bir yoludur. Boyama yapmak, yaratıcılığı artırabilir ve zihni rahatlatabilir. Ayrıca, boyama yapmak için birçok farklı seçenek vardır, bu nedenle herkesin ilgisini çekecek bir şey bulması kolaydır.

Yoga yapmak: Yoga yapmak, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı iyileştirmenin harika bir yoludur. Yoga yapmak, stresi azaltabilir, esnekliği artırabilir ve zihni rahatlatabilir. Ayrıca, yoga yapmak için herhangi bir özel ekipman gerektirmez ve evde yapılabilir.

Resim yapmak: Resim yapmak, yaratıcılığı artırmanın harika bir yoludur. Resim yapmak, stresi azaltabilir ve zihni rahatlatabilir. Ayrıca, resim yapmak için birçok farklı seçenek vardır, bu nedenle herkesin ilgisini çekecek bir şey bulması kolaydır.

Örgü örmek: Örgü örmek, yaratıcılığı artırmanın harika bir yoludur. Örgü örmek, stresi azaltabilir ve zihni rahatlatabilir. Ayrıca, örgü örmek için birçok farklı seçenek vardır, bu nedenle herkesin ilgisini çekecek bir şey bulması kolaydır.

Umarım bu öneriler size yardımcı olur!

evde yapılabilecek değişik hobiler

admin
erhaba! Evde yapabileceğiniz birçok ilginç hobi var. İşte bazı örnekler:

Yeni bir dil öğrenin: Kendinize yeni bir dil öğrenmek için bir fırsat verin. Dil öğrenmek, beyin sağlığına faydalıdır ve aynı zamanda yeni bir kültürü keşfetmenizi sağlar.
Yeni takılar üretin: Kendi takılarınızı yapmak, yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar ve aynı zamanda benzersiz takılarınız olur.
Boyalarla bir araya gelin: Boyama, stres atmanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar.
Elinizin sanatı kanaviçe: Kanaviçe, el becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda evinize güzel bir dekorasyon parçası eklemenizi sağlar.
Pastaları süsleyin: Pasta süsleme, yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar ve aynı zamanda lezzetli bir tatlı yapmanızı sağlar.
Bahçe bakımı ile stres atın: Bahçe bakımı, doğayla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda stres atmanıza yardımcı olabilir.
Akvaryumla ilgilenin: Akvaryum, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda evinize güzel bir dekorasyon parçası eklemenizi sağlar.
Taş boyama: Taş boyama, yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar ve aynı zamanda evinize güzel bir dekorasyon parçası eklemenizi sağlar.
Eşyaların adını tekrar dekore edin: Eşyalarınızın adını değiştirerek, evinize yeni bir hava katın.
Origami kağıt dünyası: Origami, el becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda evinize güzel bir dekorasyon parçası eklemenizi sağlar.
Umarım bu öneriler size ilham verir!

samsunspor

admin
Samsunspor, Türkiye'nin Samsun şehrinde bulunan bir futbol kulübüdür. Kulüp, 1965 yılında kurulmuştur ve maçlarını 33.919 kişilik Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nda oynamaktadır.

Samsunspor, 2023-2024 sezonunda Süper Lig'de mücadele etmektedir

serdal adalı

admin
Serdal Adalı, Türkiye'nin Adana şehrinde doğmuş bir iş insanıdır. Kendisi, Türkiye Jokey Kulübü'nün 25. başkanı olarak görev yapmıştır.

Ayrıca, Beşiktaş kulübünde futbol şube sorumlusu ve asbaşkan olarak görev almıştır. Serdal Adalı, 3 Aralık 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Beşiktaş başkanlık seçimlerinde aday olmuştur

euro 2024 ne zaman başlayacak

admin
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası, 8 Haziran 2024 tarihinde başlayacak ve 8 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek.

Şampiyona, Almanya ve Türkiye tarafından ortaklaşa düzenlenecek. Ayrıca, Türkiye milli takımı, 20 takım arasında en genç takım olarak dikkat çekiyor. İ

İngilizlerin yaptığı bir simülasyona göre, Türkiye ölüm grubunda yer alacak

A milli takımımıza başarılar dilerim.

kripto para çıkartma

admin
Kripto para çıkartmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Kendi kripto paranızı yaratmak istiyorsanız, öncelikle bir coin ya da token oluşturmayı tercih edebilirsiniz.
Coinler kendi blockchainlerine sahipken, tokenler mevcut ağların üzerinde inşa edilir. Kripto paralar, güvenliklerini ve merkeziyetsizliklerini blockchainlerden alır.

Bir token yaratmak, bir kripto coini yaratmaya kıyasla daha az uzmanlık ve çaba gerektirir. Bir coin yaratmak için genellikle geliştirici ve uzmanlardan oluşan bir ekip gerekir.

Token için de teknik bilgilere ihtiyaç vardır, fakat Ethereum, Binance Smart Chain, Solana ve Polygon gibi diğer blockchainleri kullanarak dakikalar içinde bir token yaratmak mümkündür.

Kendi kripto paranızı yaratmadan önce kriptonun kullanım alanını, token ekonomisini ve yasal durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bunun ardından geliştirme aşamasında ise blockchain, mutabakat mekanizması ve mimari tercihini yapmanız gerekir.

Bir sonraki adımda ise projeniz için bir denetim ve nihai bir yasal kontrol düşünmeniz gerekir. Neredeyse herkes kendi kripto parasını yaratabilse de sağlam bir proje geliştirmek ciddi oranda çalışma ve özveri gerektirir. Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur. 😊

samsun hakkında bilgi

admin
Samsun, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan önemli bir şehirdir. İklimi genellikle Karadeniz iklimi özelliklerini taşır; yani ılıman ve nemli bir iklime sahiptir. İnsan yerleşiminin tarihi oldukça eskiye dayanır ve şehir birçok medeniyetin izlerini taşır.

Samsun, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alır ve Karadeniz'e kıyısı bulunur. Şehrin ekonomisi tarım, hayvancılık, balıkçılık, ticaret ve sanayiye dayanır. Samsun ayrıca Türkiye'nin önemli limanlarından birine sahiptir ve bu da ticaret için stratejik bir konum sağlar.

Tarihî açıdan önemli bir nokta olan Samsun, Türkiye'nin kurtuluş mücadelesinde büyük bir rol oynamıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlatması, şehrin ulusal ve tarihî önemini artırmıştır. Bu nedenle, her yıl 19 Mayıs'ta Türkiye genelinde "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" kutlanır ve bu tarih Samsun'da büyük bir coşkuyla karşılanır.

Samsun'un turistik açıdan da önemli yerleri bulunmaktadır. Özellikle Bandırma Vapuru Müzesi, Amisos Tepesi, Amazon Kadınları Heykeli ve Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi yerler ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Genel olarak, Samsun hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle Türkiye'nin önemli şehirlerinden biridir.

ekrem imamoğlu kimdir

admin
Ekrem İmamoğlu, Türk siyasetçidir. 4 Haziran 1970 tarihinde Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. İş hayatında özel sektörde çeşitli görevlerde bulunmuş, ardından kendi işini kurmuştur.

Siyasi kariyerine ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) çatısı altında adım atmıştır. İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde belediye başkanlığı görevinde bulunmuştur. Ancak, 23 Haziran 2019'da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP'nin adayı olarak seçimi kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

İmamoğlu'nun siyasi kariyeri, özellikle İstanbul'da yürüttüğü belediye başkanlığı süreciyle daha geniş kitlelerin dikkatini çekmiş ve tartışmalara neden olmuştur.

mansur yavaş kimdir

admin
Mansur Yavaş, Türk siyasetçi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıdır. 1955 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Yavaş, 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti'nin ittifakıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. Yavaş, belediye başkanlığı öncesinde de avukatlık ve siyaset alanlarında aktif olarak faaliyet göstermiştir.

Belediye başkanlığı döneminde şeffaflık ve katılımcı yönetim anlayışıyla dikkat çekmiştir.

ali koç hakkında bilgi

admin
Ali Koç Türk iş insanı ve spor yöneticisi olarak tanınır. İş dünyasındaki köklü geçmişi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'ndeki başkanlık göreviyle öne çıkar.

Ali Koç, 1967 doğumlu olup, Koç Holding'in sahibi olan Rahmi Koç'un oğludur. Koç ailesinin iş dünyasındaki etkisi büyüktür ve Ali Koç bu geleneği devam ettirmektedir. Ali Koç, İngiltere'deki Manchester Business School'dan mezun oldu ve iş hayatına Koç Holding'te başladı. Daha sonra kendi iş alanlarında da faaliyet gösterdi.

2018 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına seçildi. Bu göreve gelmesiyle birlikte kulübün mali ve sportif yapılanmasında önemli değişiklikler yapmayı hedefledi. Fenerbahçe'nin başkanı olarak kulübün sportif başarısı, mali durumu ve genel yönetimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ali Koç, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine de aktif olarak katılmaktadır ve çeşitli vakıf ve derneklerin yönetim kurullarında yer almaktadır.

var hakemi nedir

admin
"Var hakemi", futbol maçlarında video yardımcı hakem anlamına gelir. İngilizce'de "Video Assistant Referee" olarak bilinir ve kısaca VAR olarak ifade edilir.

VAR, futbol maçlarında hakem kararlarını desteklemek ve hatalı kararların düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılan bir teknolojidir.

VAR sistemi, saha hakemlerine, tekrarları izleyerek kritik kararlar hakkında daha doğru bilgi vermek için video görüntüleri kullanır.

Bu sistem, genellikle ofsayt, penaltı kararları, kırmızı kartlar ve gol kararlarının doğruluğunu kontrol etmek için kullanılır.

eski sevgiliyle arkadaş olmak

admin

Eski bir sevgiliyle arkadaş olmak bazen karmaşık bir durum olabilir. Bazı insanlar ilişkilerini arkadaşlığa dönüştürebilirken, diğerleri bu geçişi yapmakta zorlanabilir. İlişkinin neden sona erdiği, her iki tarafın duygusal durumu ve iletişim tarzları gibi faktörler, bu geçişin ne kadar kolay veya zor olacağını belirleyebilir.

İlişkinin sona erdiği şekilde, her iki tarafın da duygusal olarak iyileşmesi ve ayrılığı kabullenmesi önemlidir. Ardından, iki kişi arasında sağlıklı bir arkadaşlık kurmak için iletişim kurmak ve karşılıklı olarak kabul edilebilir sınırlar belirlemek önemlidir. Eğer her iki taraf da bu değişikliği istiyor ve buna hazırsa, eski sevgilinizle arkadaş olabilirsiniz.

Ancak, eski sevgilinizle arkadaş olmak, bazı duygusal riskleri de beraberinde getirebilir. Örneğin, eski duygusal bağlar yeniden canlanabilir veya yeni ilişkilerinizde sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, eski sevgilinizle arkadaş olmaya karar vermeden önce bu riskleri dikkate almalı ve doğru kararı verdiğinizden emin olmalısınız.

neden yalnızım

admin
Birçoğumuz zaman zaman yalnız hissedebiliriz. Bu hissi etkileyen birçok faktör olabilir. Örneğin, yoğun bir iş programı, ilişki sorunları, arkadaşlarla zaman geçirme fırsatının eksikliği veya sosyal çevredeki değişiklikler bu hissiyatı tetikleyebilir.

Bazen yalnızlık, içsel düşüncelerimizle veya duygularımızla başa çıkmayı öğrenmemiz gerektiğinde de ortaya çıkabilir. Önemli olan, bu hissi anlamak ve gerekirse destek almak için adım atmak.

Herkes zaman zaman yalnızlık hisseder ve bu normaldir. Önemli olan, bu duyguyu aşmak için sağlıklı yollar bulmaktır.

atatürk hakkında bilgiler

admin
Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye'nin şekillenmesinde ve laik, demokratik, ve çağdaş bir devletin oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır. İşte Atatürk hakkında bazı temel bilgiler:

Doğum ve Gençlik: Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik, Osmanlı İmparatorluğu'nda doğdu. İlk eğitimini Selanik'te aldı ve daha sonra askeri okullarda eğitim gördü.

Askeri Kariyer: Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusunda önemli roller üstlendi. Çanakkale Savaşı'nda da aktif olarak yer aldı ve başarılı operasyonlar gerçekleştirdi.

Kurtuluş Savaşı: I. Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla Türkiye'de bir dönem kaos ve işgal başladı. Mustafa Kemal, 1919'da Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattı ve ulusal bağımsızlık mücadelesini örgütledi.

Cumhuriyetin İlanı: Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923'te ilan edildi. Mustafa Kemal, Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Atatürk Devrimleri: Atatürk, Türkiye'de büyük reformlar gerçekleştirdi. Bunlar arasında laikleşme, eğitimde modernleşme, hukukta ve siyasette reformlar bulunmaktadır. Türk alfabesinin Latin alfabesine geçişi (1928), kadın haklarının genişletilmesi, ve din ile devlet işlerinin ayrılması gibi önemli adımlar attı.

Atatürk'ün Ölümü: Atatürk, 10 Kasım 1938'de İstanbul'da vefat etti. Türkiye'deki ve dünyadaki birçok insan onun ölümünü büyük bir kayıp olarak gördü.

Mirası: Atatürk, Türkiye'de hala büyük bir saygı ve sevgiyle anılan bir figürdür. Onun ilkeleri, Türkiye'nin modernleşme sürecinde rehberlik eden temel prensipler olarak kabul edilir.

Atatürk, Türk milleti için büyük bir lider olarak kabul edilir ve onun mirası Türkiye'nin modern kimliğinin temelini oluşturur.

işsizlik ödeneği

admin
İşsizlik ödeneği, işini kaybeden veya işsiz kalan bireylere devlet tarafından sağlanan bir tür sosyal yardımdır. Bu ödeme, işsizlik durumunda kişilere geçici bir gelir sağlayarak maddi sıkıntılarını hafifletmeyi amaçlar.

İşsizlik ödeneği genellikle belirli bir süre için ödenir ve kişinin işsizlik sigortası primlerinden kaynaklanır. Ödeme miktarı ve süresi ülkeye göre değişiklik gösterebilir ve genellikle kişinin çalışma geçmişi, ödenmiş prim miktarı, işsizlik nedeni gibi faktörlere bağlıdır.

Bu ödemeleri düzenleyen yasal düzenlemeler ülkelere göre farklılık gösterir.

sevgiliye sorulacak sorular

admin

Elbette, sevgiliye sorulacak sorular, ilişkinin derinleşmesine, anlayışın artmasına ve bağlılığın güçlenmesine yardımcı olabilir. İşte bazı öneriler:

Senin için en değerli olan şey nedir?
İleride hayatımızda birlikte yapmak istediğin bir şey var mı?
İlişkimizde en çok neyi seviyorsun?
Birlikte olduğumuzda en mutlu olduğun an hangisiydi?
Birbirimizi daha iyi anlamak için ne gibi şeyler yapabiliriz?
İçinde bulunduğumuz durumlarla başa çıkmak için birbirimize nasıl destek olabiliriz?
Birlikte vakit geçirirken en çok neyi seviyorsun?
Birlikte yaşlandığımızda neler yapmayı hayal ediyorsun?
İlişkimizdeki en büyük güçlü ve zayıf yanlarımızı düşündüğünde ne görüyorsun?
Birbirimize daha çok ne gibi sürprizler yapabiliriz?
Birlikte bir problemi çözmek için en etkili yöntem nedir?
Gelecek hakkında ne gibi hayaller kuruyorsun?
İlişkimizdeki iletişimi güçlendirmek için ne gibi adımlar atabiliriz?
Birlikte geçirdiğimiz anılar arasında en özel olanı hangisi?
Birlikte keşfetmek istediğin yeni yerler var mı?
Bu sorular, birbirinizi daha iyi tanımanızı, ilişkinizi derinleştirmenizi ve birlikte güzel anılar biriktirmenizi sağlayabilir.

psikolojik sorular nelerdir

admin

Psikolojik sorular, kişinin düşünceleri, duyguları, davranışları ve deneyimleri hakkında derinlemesine düşünmeyi ve keşfetmeyi amaçlar. Bu tür sorular genellikle terapi, danışmanlık, araştırma veya kişisel gelişim amaçlarıyla kullanılır. İşte bazı örnekler:

Kendinizi hangi duygularla ifade ediyorsunuz?
Zor zamanlarda nasıl başa çıkıyorsunuz?
Kendinizi ne zaman en mutlu hissediyorsunuz?
Kendinizle ilgili hangi olumsuz düşünceleriniz var ve bunlar nereden geliyor?
Hayatınızda hangi alanlarda değişiklik yapmak istersiniz ve neden?
Başkalarıyla olan ilişkilerinizde hangi desenleri fark ediyorsunuz?
Kendi öznel gerçekliğinizle ilgili hangi inançlarınız var?
Gelecekle ilgili endişeleriniz veya umutlarınız nelerdir?
Hangi durumlar sizi strese sokuyor ve bunun altında yatan nedenler neler olabilir?
Kendinizi hangi yönlerinizle tanımlıyorsunuz ve bu tanımlar sizi nasıl etkiliyor?
Bu tür sorular, kişinin kendini daha derinlemesine anlamasına ve kişisel gelişimine katkıda bulunmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu soruların cevaplanması bazen duygusal olarak zorlayıcı olabilir, bu nedenle bu tür konuşmaları yaparken dikkatli ve empatik olmak önemlidir.

biriyle tanışırken ne sorulur

admin

Tanışırken insanlara sormak için harika bazı sorular şunlar olabilir:

İsmi nedir ve bu ismin hikayesi var mı?
Nereden geliyorsunuz veya nereli olduğunuzda büyüdünüz?
İşiniz veya hobileriniz nelerdir?
Hangi kitapları veya filmleri seversiniz?
Son zamanlarda ziyaret ettiğiniz bir ilginç yer var mı?
En sevdiğiniz yemek veya restoran hangisi?
Hobileriniz veya tutkularınız nelerdir?
Hayatta en çok neye değer verirsiniz?
Yakın zamanda bir başarıya ulaştınız mı?
Birlikte yapmayı sevdiğiniz etkinlikler nelerdir?
Bu soruları kullanarak karşınızdaki kişi hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve keyifli bir sohbet başlatabilirsiniz!

kişisel sorular nelerdir

admin

Kişisel sorular, genellikle bir kişinin hayatı, ilgi alanları, deneyimleri, düşünceleri ve duyguları hakkında bilgi edinmeyi amaçlar. Örneğin:

Adınız nedir?
Nerelisiniz?
Doğum tarihiniz nedir?
Ailenizde kaç kardeşiniz var?
Hangi okulda/üniversitede okuyorsunuz ya da okudunuz?
Hangi alanlarda ilgileniyorsunuz?
Favori hobileriniz nelerdir?
Favori filmleriniz/kitaplarınız/müzik türleriniz hangileridir?
Hangi sporları yapmayı seversiniz?
Favori seyahat destinasyonlarınız neresidir?
Tabii ki, kişisel soruların hangilerini yanıtlamak istediğinize tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Herkesin konfor düzeyi ve gizlilik beklentileri farklıdır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol