muharrem ince kimdir

admin

Muharrem İnce, Türk siyasetçi ve eski milletvekili. 1964 yılında Yalova'da doğan İnce, siyasi kariyerine 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) milletvekili olarak başladı. İnce, CHP'nin içinde çeşitli görevlerde bulundu ve partinin önemli isimlerinden biri haline geldi.

Özellikle 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin adayı olarak dikkat çekti. Seçim kampanyası boyunca geniş kitlelere ulaşmayı başardı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı önemli bir rakip olarak görüldü. Ancak seçimi kazanamadı ve Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturamadı.

İnce, Türk siyasetinde özellikle CHP'nin içindeki reformist kanadı temsil eden bir isim olarak bilinir. Özellikle parti içi demokrasi ve katılımcılık konularında önemli görüşler savunmuştur.

2021'de partisinden istifa ederek Memleket Partisi'ni kurmuştur. 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde kurucusu olduğu Memleket Partisi tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmiştir, ancak seçime 3 gün kala 11 Mayıs 2023 tarihinde adaylıktan çekilmiştir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol