ex sözlük kuralları

admin
1. ex sözlük 18 yaşını doldurmuş bütün internet kullanıcılarının katılımına açık, kişilerin deneyim, bilgi, düşünce ve duygularını belli başlıklar altında ifade ettikleri bir internet topluluğudur.

2. ex sözlük, belirlenen esaslar doğrultusunda topluluk üyelerinin demokratik katılımı prensibiyle yönetilir. bu metinde yer almayan hiçbir kural ex sözlük moderasyonu için esas oluşturamaz, hiçbir moderasyon üyesi yetkilerini keyfi kullanamaz ve bu metinde belirtilmeyen hiçbir hata için üyelere yaptırım uygulanamaz.

3. ex sözlük içerisinde yayınlanan içeriklere "entry" adı verilir. entryler başlıklar altında organize olmuş, altında bulunduğu başlığı açıklayan, örnekleyen, tek başlarına anlam ifade etmesi zorunluluğu olan, aynı başlıktaki kendi entrysi dışındaki başka entrylere fiziksel referans içermeyen bağımsız gönderilerdir.

entry ve başlıklar aşağıda belirtilen hususlara uygun olmalıdır;

* başlığın ilk entrysi başlığı tanımlayacak nitelikte olup, genel anlam taşımalıdır.
* entry içeriği başlıkla uyumlu olup, tanım, tanım devamı, örneklendirme formatında devam etmelidir.
* entry soru olarak açlmış başlığa cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry kendinden önceki entrylere cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry bir başka yazarı refere etmeyecek nitelikte olmalıdır.
* entry daha önce yazılmış olmamalıdır.
* entry bir başka kaynaktan kopyalandığı takdirde alıntı olduğu belirtilmelidir.
* entry tck uyarınca suç kapsamına girecek nitelikte olmamalıdır.
* entry bir kurum ya da şahısa hakaret içermemelidir.
* entry bkz seçeneği kullanılarak diyalog niteliği taşımamalıdır.

* başlık kişisel durum içerecek nitelikte olmayıp, genel anlam taşıyacak şekilde açılmalıdır.
* herhangi bir kuruma ya da şahsa hakaret içerecek nitelik taşımamalıdır.
* tck uyarınca suç unsuru taşıyacak nitelikte olmamalıdır.
* başlık duyuru niteliği taşımamalı, duyurular için belirlenmiş alan kullanılmalıdır.
* başlık herhangi bir yazarı, başlığı, kurum ve şahısı hedef içermeyecek nitelikte olmalıdır.
* başlık kendi başına genel anlam ifade edip, entry ile tamamlanacak nitelik taşımamalıdır.


4. ex sözlük üyeliği 18 yaşını doldurmuş tüm internet kullanıcılarına açıktır. üyelik kişiye özeldir ve başkasına devredilemez. ex sözlük üyelerinden bu metinle belirlenmiş topluluğun kurallarına ve diğer topluluk üyelerine saygılı olması, topluluğun düzeni için gereken özeni göstermesi beklenir. her yeni üye "çaylak" seviyesinde bazı site özellikleri kısıtlı olarak sözlüğü kullanmaya başlar. yazarlığı onaylandığı an bu kısıtlamalar kaldırılır; entry girmek, başlık açmak, mesajlaşmak vb. yetkileri elde eder.

5. her gerçek kişinin yalnızca tek bir üyeliği olması beklenir. birden fazla üyeliği olan kullanıcıların tüm üyelikleri sonlandırılabilir.

6. ex sözlük format ve kurallarına uygunluk taşımayan entryler silinir. entrysi silinen yazar, silinen her bir entry için ancak bir defaya mahsus olmak üzere canlandırma talebinde bulunabilir. canlandırma talebi için söz konusu entrynin yazarca formata uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. canlandırma talebinden sonra moderasyon tarafından incelenen entry hala formata aykırılık taşıdığı takdirde geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.

7. entrylerin yazarları tarafından düzenlenmesinin istisnaları mevcuttur. atatürk'e hakaret halinde yazarın hesabı başka hiçbir sebep gösterilmeksizin süresiz olarak kaptatılacaktır. bunun dışında kalan istisnalarda yazara hiçbir uyarı yapılmaksızın ilgili entry silinir ve yazarın ilk hatası ise yazar bir hafta süreyle çaylak yapılır. daha önce çaylak olmuş yazar yine bu istisna hallerinden birinde hataya düşerse hesabı süresiz olarak kapatılır. istisna haller ise şunlardır:
- cinsel taciz ve cinsel saldırı,
- kişilik haklarına saldırı,
- tehdit,
- bir kişiye, kuruma, topluluğa, ırka, devlete, bayrağa veya dine hakaret,
- terör örgütü propagandası (pkk, dhkp-c, ışid, fetö, el kaide gibi),
- özel mesaj ifşası (bunun tek istisnası, haksız ithama uğramaktır. ancak bunun için haksız ithama uğrayan yazarın moderasyon ile iletişime geçerek özel mesaj ifşası için izin alması gerekmektedir.),
- telif hakları ihlali,
- türk ceza kanunlarında suç sayılan diğer haller,
- pornografik içerik taşıyan görsel, video ve linkler.

8. diğer sözlüklerden farklı olarak ex sözlük'te her yazar kendisine özel başlık açabilir. ancak bunun için yazarın geçerli bir sebebinin olması (bir hikaye yazmak gibi), başlığın sözlük formatına uygun olması ve bu yazarın bu isteğinin moderasyon onayından geçmiş olması gerekmektedir. her yazarın kendisine özel başlık açma sayısı üç başlıkla sınırlandırılmıştır. üç başlıktan fazlası açılamayacağı için, yazar, dilediği takdirde yine moderasyon ekibi ile iletişime geçerek daha önce kendisine özel yazdığı başlıklardan birini sildirerek kendisine yer açabilir. bu başlıklara diğer yazarların da entry girme hakkı mevcut olacaktır. yazarların sadece bu başlıkta flood yapma hakkı bulunmaktadır.

9. flood yapmak, diğer bir deyişle aynı başlık altında veya birden fazla başlık altında birbirini tekrarlayan, anlamsız entryler yazmak her sözlükte olduğu gibi ex sözlük'te de yasaktır. müzik, edebiyat ve formata uygun görsel paylaşımları bu kapsamda tutulmamakla birlikte bu tarz paylaşımlar da günlük beş entry ile sınırlandırılmaktadır.

10. ex sözlük kurallarına birden fazla ve yeterli sayıda kez aykırı davranan üyeler açıkça ilan edilecek kriterlere göre otomatik olarak çaylaklık konumuna geri getirilebilirler. bu durumdaki üyeler çaylaklık tarihinden sonra en az 10 entry yazdıkları durumda hesapları tekrar gözden geçirilerek yazar konumuna geri getirilebilirler.

11. duyurular bölümü yasalara aykırı olabilecek durumlar ve arabirimin kötüye kullanılmasını denetlemek amacıyla denetime tabi tutulacaktır.

12. bir yazarın entrylerine aynı yazar tarafından gün içerisinde süreklilik gösterecek şekilde birden fazla eksi oy verilmesi, yazarın seri eksilendiği anlamına gelmektedir. bu durum seri eksileyen yazarın oy verme ve yorum yapma yetkisinin elinden alınmasına sebep olur. böyle bir durumda şikayet üzerine seri eksi oy verdiği tespit edilen yazar fakir yazar statüsüne alınır. yazarın, ilk seri eksi oy tespitinde 3 gün, ikinci seri eksi oy tespitinde 1 hafta, üçüncü seri eksi oy tespitinde ise 1 aylığına statüsü fakir yazar'a alınır. dördüncü tespitte ise tüm yazarlık süresi boyunca fakir yazar statüsünde kalır.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol